کتاب راه هنرمند نوشته‌ی جولیا کامرون را به‌واسطه‌ٔ دوره‌ای که با همراهی جمعی از دوستانم در گروهی تحت عنوان کلاس خلاقیت گذراندم، شناختم. دوره راه هنرمند، یکی از بهترین دوره‌های تاثیرگذار زندگی‌ام بود و همین باعث شد تصمیم به برگزاری این دوره بگیرم. 

کتاب راه هنرمند، کتابی نیست که به‌سرعت و به‌تنهایی خوانده شود. بلکه کتابی عملی برای بازیابی خلاقیت در طول ۱۲ هفته با کمک مربی است. جولیا کامرون بعد از مقدمه مفصلی که دربارهٔ ابزارهای بنیادی یعنی صفحات صبحگاهی و قرار ملاقات با هنرمند درون نوشته، کتاب را به ۱۲ بخش یا هفته تقسیم کرده است. هر هفته شامل بازیابی یکی از حس‌های مربوط به خلاقیت درون و مجموعه‌ای از آموزه ها و تمرینات است. در ابتدای هفته باید این بخش را بخوانید و تمرینات آن را در طول یک هفته انجام دهید.

اگر می‌خواهید با جولیا کامرون همسفر بازیابی خلاقیت شوید، باید ۱۲ هفته مستمر برای این کتاب وقت بگذارید. در کل به‌طور میانگین مطالعه کتاب راه هنرمند و انجام تمرین‌هایش، بیش از یک ساعت در روز وقتتان را نخواهد گرفت.

 برای من خواندن کتاب راه هنرمند و اجرای تمرینهایش تغییرات مهم و ارزشمندی را ایجاد کرد. ۳ دلیل مهم برای برگزاری دوره راه هنرمند به‌صورت آنلاین دارم:

  1. سال‌های زیادی است که مشغول کارکردن روی خود و طی‌کردن مسیر خودآکاهی و رشد فردی هستم. در طول شرکت در کارگاه‌های خودشناسی «مسیر زندگی» از سال ۱۳۹۳ متوجه رشد شگفت‌انگیز خودم شدم و دریافتم هیچ چیز به‌اندازه‌ی خودآگاهی نمی‌تواند به انسان‌ها در رشد شخصیتی‌شان کمک کند.
  2. گذراندن دوره راه هنرمند به من فهماند که کتاب جولیا بسیار ارزشمند است و ارزش وقت‌گذاشتن و عمیق‌شدن روی مباحثش را دارد. مطالب این کتاب پایه و مبنای روانشناسی دارد و ابزارهای عملی آن در رشد فردی و پیداکردن خلاقیت بسیار موثر و کارآمد است.
  3. از زمانی که دریافتم گشودن اسرار پنهان‌شده در ناخودآگاه چقدر می‌تواند زندگی انسان‌ها را دگرگون کند، دنبال راهی برای انتقال این دانسته‌ها به دیگران بوده‌ام. کمک‌کردن به دیگران و تاثیرگذاری مثبت بر زندگی افراد، آرزو و رویای شخصی و قلبی من است که آن را با برگزاری دوره راه هنرمند دنبال می‌کنم.

 اینجا دربارهٔ ابزارهای مهم و بنیادی کتاب، به‌طور خلاصه برایتان توضیح می‌دهم:

در طول هر هفته در هر بخش از کتاب راه هنرمند، قرار است یکی از حس‌های خود را بازیابی یا بازسازی کنیم. مثلا در هفته اول حس امنیت را بازیابی می‌کنیم، درمی‌یابیم هنرمند سایه‌وار به چه معناست و چرا ما به جای هنرمند واقعی بودن یک هنرمند سایه وار می شویم. باورهای کانونی منفی خودمان را خواهیم شناخت و با ترسهای درونمان روبه‌رو می‌شویم. یاد می‌گیریم که از یار درونی خود بهره ببریم تا از خود محافظت کنیم. تمرین‌های ارائه شده در این راه به شما کمک خواهند کرد. مثلا سفر به گذشته با نوشتن داستانی از قدیم یا …

در پایان هر هفته باید یک رسیدگی کلی از وظایف هفته انجام دهید و اگر کاری را انجام نداده‌اید، سعی کنید دلیل آن را در خود جستجو کنید و اگر انجام داده‌اید حس خود را بنویسید و یک گزارش خوب تهیه کنید.

درباره‌ی این کتاب بسیار می توان نوشت. شما را به خواندن و وقت گذاشتن برای این کتاب دعوت می کنم. با این کار برای خودتان ارزش زیادی قائل شده اید و به خودتان کمک می‌کنید به‌سمت اهداف و آرزوهایتان قدم‌هایی بردارید و بسیار بهتر از گذشته عمل کنید.

پی نوشت در شهریور ماه ۹۸:

من سرانجام کاری را که مدت‌ها بود می‌خواستم انجام بدهم، عملی کردم. در تلگرام، گروهی راه انداختم با عنوان مطالعه گروهی راه هنرمند. ازطریق این گروه، من و جمعی از دوستان داوطلب، این کتاب را به‌طور منظم و هفته به هفته مطالعه می‌کنیم و تمرین‌هایش را انجام می‌دهیم. در پایان هر هفته در همان گروه، یک جلسه‌ی آنلاین برگزار می‌شود که در آن جلسه هم به سوالات و صحبت‌های دوستان گوش می کنم و هم درباره‌ی هفته‌ای که گذشت، مطالب را برایشان شرح می‌دهم. به این ترتیب ما در کنار هم و با یک هم‌افزایی گروهی مطالب کتاب را عمیق‌تر می‌آموزیم و به هم در درک مطالب کتاب کمک می‌کنیم.

پی‌نوشت تابستان ۹۹:

در هر فصل، دوره راه هنرمند را به‌صورت فصلی یعنی ۴ بار در سال برگزار می‌کنم. اگر تمایل دارید به کارگاه آنلاین راه هنرمند بپیوندید، عضو کانال تلگرام نویسنده تمام وقت به آی دی: Mhavaeedotcom در تلگرام شوید. در کانالم زمان شروع دوره‌ها را اعلام خواهم کرد.

پی‌نوشت پاییز ۹۹:

علاوه بر دوره آنلاین، محتواهای آفلاین دوره راه هنرمند نیز در حال تهیه است. برای ثبت‌نام در دوره آفلاین (دسترسی به تمام محتواهای دوره بدون جلسات آنلاین) در کانال نویسنده تمام‌وقت اطلاع‌رسانی خواهم کرد. با ثبت‌نام در دوره آفلاین، می‌توانید برنامه شخصی خودتان را داشته باشید و با استفاده از مطالب تدریس‌شده، طبق زمان‌بندی شخصی خودتان تمرینات بازیابی خلاقیت را پیش ببرید.

درصورتی‌که تمایل به شرکت در این دوره دارید به آی‌دی من در تلگرام پیام بدهید. آی‌دی من: mhavaee

نظرات برخی از شرکت‌کنندگان

سمیه

دوره راه هنرمند باعث شده من خودمو بهتر بشناسم و یاد بگیرم خودمو بخاطر ویژگی های منفی که دارم سرزنش نکنم بلکه آنچه که در زندگیم باید تغییر بدم کشف کنم و یاد بگیرم احساساتمو بشناسم و ابرازش کنم. خیلی از خواسته ها و آرزو هام یادم رفته بود ولی راه هنرمند با تمرین هایی که داره کمکم کرد تا دوباره اونا رو پیدا کنم. برای من به شخصه تجربه فوق العاده ای بوده.

کوثر

این جا من خودم رو شناختم، بخوام خیلی کوتاه، خلاصه و البته کامل ترین حالش رو بیان کنم…
فهمیدم ارزش مندی خودم و حال خوبم رو درک کنم و ازش برای ساختن روزای روشن استفاده کنم…
یادگرفتم ارزش‌مند ترین داراییم خودمم و خواستنی که در پسِ رویاهام میاد. یاد گرفتم بیشتر از این خواستن و با عشق و اطمینان به خودم و رویام قدم برداشتن، چیزی توی این زندگی لازم ندارم! چون تمام خوشی‌ها، اهداف و مفاهیم در این راه به من می‌رسن…
خلاصه که یادگرفتم، اولین چیزی که لازم دارم برای خوشبختی، خودمم و اطمینانی که به کائنات و خدا در این مسیر زیبا دارم.

الهام

راه هنرمند دوره ایست که به نظرم همه باید شرکت کنند . این دوره باعث شد که من بعداز چند سال زندگی اندکی در مورد خودمو هرآنچه که میخواستم تامل کنم و بازنگری کنم باعث شد به کشفیاتی در مورد خودم دست پیدا کنم و تغییراتی در زندگیم ایجاد کنم و باعث شد که از در جازدن دست بردارم و اندکی به سمت جلو حرکت کنم .
خوشحالم که این دوره را با مائده عزیزم گذراندم .و به نظرم این خیلی اثر گذارتر بود برام چون مائده را از نزدیک میشناسم و نتایج مطالعه این کتاب را در زندگیش دیده بودم بنابراین امیدوارتر ادامه دادم .این کتاب ایمان را قوی تر میکنه ایمان به خدا و ایمان به خود . احساس قویتر میشه و نیرومندتر شدم

0 0 رای‌ها
Article Rating
مشترک شوید
هشدار
guest
0 Comments
بازخوردها
دیدن همهٔ دیدگاه‌ها