معرفی کتاب راه هنرمند

دوره آنلاین راه هنرمند

کتاب راه هنرمند نوشته‌ی جولیا کامرون را در طول یک دوره سه ماهه با همراهی جمعی از دوستان در گروهی تحت عنوان کلاس خلاقیت خواندیم و تمریناتش را انجام دادیم. این کتابی نیست که در طول یک هفته خوانده شود. نویسنده بعد از مقدمه مفصلی که درباره ۲ موضوع مهم دارد، کتاب را به ۱۲ بخش یا هفته تقسیم کرده است. هر هفته شامل یک سری آموزه ها و تمرینات است که باید در ابتدای هفته خوانده و تمرینات در طول یک هفته انجام شود. بنابراین اگر بخواهید با جولیا کامرون هم سفر شوید، باید ۱۲ هفته مستمر برای این کتاب وقت بگذارید. اگر بتوانید با همراهی دوستان دیگرتان این کار را انجام بدهید و در پایان هر هفته یک جلسه با هم داشته باشید و درباره پیشرفت هایتان پیرامون تمرینات این کتاب و آنچه از آن آموختید به یکدیگر گزارش بدهید، فوق العاده اثر بخش خواهد بود. در کل به‌طور میانگین این کتاب بیش از نیم ساعت در روز وقتتان را نخواهد گرفت.

برای من خواندن راه هنرمند و اجرای تمرینهایش تغییرات مهمی را ایجاد کرد:

 

  • اولین عادت مهم، نوشتن صفحات صبحگاهی به صورت مداوم و پیوسته و با جدیت بود. صفحات صبحگاهی وسیله اصلی شفای خلاقیت است. آنها سه صفحه دستخط معمولی و روی هر سطر از برگ دفتر ( یا تایپ) است که به طور تداعی آزاد و بدون تفکر می نویسید و دست از روی کاغذ برنمی دارید. جوری که من حساب کردم نوشتن سه صفحه چیزی نزدیک به ۷۰۰ کلمه است. هر روز این مقدار باید رعایت شود و بدون فکر و فورا بعد از بیدار شدن انجام شود.
  • عادت مهم دیگر که جولیا کامرون تاکید بسیاری روی آن دارد، ملاقات با هنرمند درون است. قرار ملاقات مدت زمان معینی است (مثلا دو ساعت کامل و متوالی در هفته) که آن را منحصراً برای این ملاقات کنار می‌گذارید و متعهدانه آن را به پرورش آگاهی و خلاقیت درونتان اختصاص می‌دهید. این قرار ملاقات در عالی‌ترین شکل خود نوعی تفریح و بازی است که پیشاپیش آن را برنامه‌ریزی می‌کنید. هیچ‌کس دیگر (دقیقا هیچ‌کس) در این قرار نباید حضور داشته باشد. تنها شما و هنرمند درونتان هستید که یکدیگر را ملاقات می‌کنید. انتخاب مکان و نوع ملاقات را به کودک هنرمند درونیتان بسپارید. شاید دوست داشته باشید با او در یک کافه بنشینید و بستنی بخورید. یا اینکه به پارک یا طبیعت ببریدش. تصور کنید که دارید کودک درونتان را با خود به جایی می‌برید که او می‌خواهد.
  • ابزار سوم و مهم دیگر تاکید شده در کتاب، پیاده‌روی‌های روزانه است. این کار را حتما جزئی از برنامه زندگی‌تان قرار دهید. نتایج عالی آن را خواهید دید. جولیا می گوید که ۲۰ دقیقه پیاده‌روی سریع می‌تواند به‌شدت آگاهی را دگرگون سازد. البته یادتان نرود که در پیاده‌روی‌ها هم فقط هنرمند درونتان را با خود می‌برید، نه هیچ‌کس دیگر.

در طول هر هفته در هر بخش از کتاب راه هنرمند، قرار است یکی از حس‌های خود را بازیابی یا بازسازی کنیم. مثلا در هفته اول حس امنیت را بازیابی می‌کنیم، درمی‌یابیم هنرمند سایه‌وار به چه معناست و چرا ما به جای هنرمند واقعی بودن یک هنرمند سایه وار می شویم. باورهای کانونی منفی خودمان را خواهیم شناخت و با ترسهای درونمان روبه‌رو می‌شویم. یاد می‌گیریم که از یار درونی خود بهره ببریم تا از خود محافظت کنیم. تمرین‌های ارائه شده در این راه به شما کمک خواهند کرد. مثلا سفر به گذشته با نوشتن داستانی از قدیم یا …

در پایان هر هفته باید یک رسیدگی کلی از وظایف هفته انجام دهید و اگر کاری را انجام نداده‌اید، سعی کنید دلیل آن را در خود جستجو کنید و اگر انجام داده‌اید حس خود را بنویسید و یک گزارش خوب تهیه کنید.
درباره‌ی این کتاب بسیار می توان نوشت. شما را به خواندن و وقت گذاشتن برای این کتاب دعوت می کنم. با این کار برای خودتان ارزش زیادی قائل شده اید و به خودتان کمک می‌کنید به‌سمت اهداف و آرزوهایتان قدم‌هایی بردارید و بسیار بهتر از گذشته عمل کنید.

 

پی نوشت در شهریور ماه ۹۸:

من سرانجام کاری را که مدت‌ها بود می‌خواستم انجام بدهم، عملی کردم. در تلگرام، گروهی راه انداختم با عنوان مطالعه گروهی راه هنرمند. ازطریق این گروه، من و جمعی از دوستان داوطلب، این کتاب را به‌طور منظم و هفته به هفته مطالعه می‌کنیم و تمرین‌هایش را انجام می‌دهیم. در پایان هر هفته در همان گروه، یک جلسه‌ی آنلاین برگزار می‌شود که در آن جلسه هم به سوالات و صحبت‌های دوستان گوش می کنم و هم درباره‌ی هفته‌ای که گذشت، مطالب را برایشان شرح می‌دهم. به این ترتیب ما در کنار هم و با یک هم‌افزایی گروهی مطالب کتاب را عمیق‌تر می‌آموزیم و به هم در درک مطالب کتاب کمک می‌کنیم.

در ماه‌های آینده دوره را مجددا آغاز می‌کنم و گروه جدیدی تشکیل خواهم داد. اگر تمایل دارید به مطالعه گروهی ما بپیوندید، عضو کانال تلگرام نویسنده تمام وقت به آی دی: Mhavaeedotcom در تلگرام شوید. در کانالم زمان شروع دوره بعدی را اعلام خواهم کرد.

پی‌نوشت ۳ در خرداد ماه ۹۹: تا کنون به پنجمین دوره آنلاین راه هنرمند رسیدیم که در بهار ۹۹ برگزار شده و رو به اتمام است. از ۵ تیرماه ۹۹ دورهٔ ششم آغاز خواهد شد. درصورتی‌که تمایل به شرکت در این دوره دارید به آی‌دی من در تلگرام پیام بدهید. آی‌دی من: mhavaee

نظرات برخی از شرکت‌کنندگان

سمیه

دوره راه هنرمند باعث شده من خودمو بهتر بشناسم و یاد بگیرم خودمو بخاطر ویژگی های منفی که دارم سرزنش نکنم بلکه آنچه که در زندگیم باید تغییر بدم کشف کنم و یاد بگیرم احساساتمو بشناسم و ابرازش کنم. خیلی از خواسته ها و آرزو هام یادم رفته بود ولی راه هنرمند با تمرین هایی که داره کمکم کرد تا دوباره اونا رو پیدا کنم. برای من به شخصه تجربه فوق العاده ای بوده.

کوثر

این جا من خودم رو شناختم، بخوام خیلی کوتاه، خلاصه و البته کامل ترین حالش رو بیان کنم…
فهمیدم ارزش مندی خودم و حال خوبم رو درک کنم و ازش برای ساختن روزای روشن استفاده کنم…
یادگرفتم ارزش‌مند ترین داراییم خودمم و خواستنی که در پسِ رویاهام میاد. یاد گرفتم بیشتر از این خواستن و با عشق و اطمینان به خودم و رویام قدم برداشتن، چیزی توی این زندگی لازم ندارم! چون تمام خوشی‌ها، اهداف و مفاهیم در این راه به من می‌رسن…
خلاصه که یادگرفتم، اولین چیزی که لازم دارم برای خوشبختی، خودمم و اطمینانی که به کائنات و خدا در این مسیر زیبا دارم.

الهام

راه هنرمند دوره ایست که به نظرم همه باید شرکت کنند . این دوره باعث شد که من بعداز چند سال زندگی اندکی در مورد خودمو هرآنچه که میخواستم تامل کنم و بازنگری کنم باعث شد به کشفیاتی در مورد خودم دست پیدا کنم و تغییراتی در زندگیم ایجاد کنم و باعث شد که از در جازدن دست بردارم و اندکی به سمت جلو حرکت کنم .
خوشحالم که این دوره را با مائده عزیزم گذراندم .و به نظرم این خیلی اثر گذارتر بود برام چون مائده را از نزدیک میشناسم و نتایج مطالعه این کتاب را در زندگیش دیده بودم بنابراین امیدوارتر ادامه دادم .این کتاب ایمان را قوی تر میکنه ایمان به خدا و ایمان به خود . احساس قویتر میشه و نیرومندتر شدم

0 0 رای بدهید
Article Rating
مشترک شوید
هشدار
guest
0 Comments
بازخوردها
دیدن همهٔ دیدگاه‌ها