دوره راه هنرمند – مطالعه گروهی و تمرینی برای کشف خلاقیت درون

وقتی با کتاب راه هنرمند از طریق دوره نویسندگی خلاق که دوست خیلی خوبم سمیه سمساریلر برگزار کرد، آشنا شدم، دریافتم که بسیاری از گره‌های ذهنی و کاری من از این طریق باز می‌شود. حالا بعد از ۴ سال که از آن روزها می‌گذرد، می‌بینم که چقدر جولیا کامرون با حرف‌هایش به من کمک کرد  تا امروز در جایی که باید قرار بگیرم باشم. نمی‌خواهم بگویم این کتاب برای پیدا کردن راه حرفه‌ای و خلاقانه‌ی ما در زندگی کافی است، اما می‌تواند یکی از کلیدی‌ترین‌ها باشد.

در کنار مطالعه‌ی بخش‌به‌بخش این کتاب، تمرینات عالی پایان هر فصل می‌تواند تا حد زیادی درون ما را برای خودمان آشکار و به جاری‌شدن خلاقیتمان کمک کند. انجام تمرین‌های راه هنرمند زیر نظر مربی مسلط بر مباحث کتاب و در یک همراهی گروهی، بسیار مؤثرتر از مطالعه‌ٔ کتاب راه هنرمند به‌صورت فردی است. البته تمام این کارها در صورتی نتیجه می‌دهد که به‌راستی بخواهیم تغییری در ما ایجاد شود و در انجام آن همت به خرج  بدهیم.

برگزاری دوره به‌صورت آنلاین

اولین‌بار در مهرماه  ۱۳۹۸ تصمیم گرفتم دوره راه هنرمند را با همراهی دوستان علاقمند برگزار کنم. این دوره را به‌صورت آنلاین برگزار کردم. پس از موفقیت‌آمیز بودن دوره و بازخوردهای مثبت دوستان، برگزاری دوره را ادامه دادم و در زمستان، دوره راه هنرمند زمستانی را برگزار کردم. این دوره در هر فصل، یک‌بار و در یک گروه تلگرامی برگزار می‌شود.

درباره دوره آنلاین راه هنرمند

برای اینکه به سوالات احتمالی دوستان علاقمند پاسخ بدهم، این پست را نوشتم و سعی کردم هر سوالی را که ممکن است برای شما پیش بیاید، پاسخ بدهم.

۱. این دوره، آموزش خلاق‌بودن و کشف خلاقیت است. در هر جلسه، با یکی موانع درونی در برابر خلاقیتمان آشنا می‌شویم. به‌صورت یک دوره‌ی ۱۲ هفته‌ای برگزار می‌شود. هر هفته یک فصل از کتاب را برای مطالعه تعیین می‌کنیم و در انتهای هفته، یک جلسه‌ برای توضیح مباحث آن بخش توسط من و بحث و تبادل نظر درباره‌ی تمرین‌ها خواهیم داشت. همچنین شما از ابهامات و سوالاتتان حرف می‌زنید و من در حد توانم پاسخگو خواهم بود. همچنین در انجام تمرین‌ها کمک و پیگیری می‌کنم و درباره‌ی نتایج آن با هم گفتگو خواهیم کرد.

۲. هر بخش مورد مطالعه به‌صورت یک هفته در کتاب تقسیم‌بندی شده است. یعنی تمام مطالب کتاب در دوازده هفته آورده شده که هر هفته به یکی از موانع خلاقیت و بازیابی حس درونی می‌پردازد. مثل امنیت، شفقت، توانایی، ثروت و … متناسب با مبحث مورد نظر، در پایان هر فصل تمرین‌هایی در نظر گرفته شده که باید در طول هفته آنها را انجام بدهید.

۳. مطالب هر هفته را باید ابتدای همان هفته مطالعه کنید تا در طول هفته فرصت برای فکر کردن به آنها و درگیر شدن به‌صورت عملی با آنچه از مطالب هفته برداشت کرده‌اید، داشته باشید.

۴. ابزارهای بنیادی یعنی صفحات صبحگاهی و قرار ملاقات با هنرمند درون و پیاده‌روی باید به‌صورت مداوم در تمام طول دوره انجام شوند. (صفحات صبحگاهی هر روز و قرار ملاقات‌ها به‌صورت هفتگی) برای آشنایی بیشتر با صفحات صبحگاهی به جستاری در باب صفحات صبحگاهی که در وب‌سایت مدرسه نویسندگی نوشته‌ام، مراجعه کنید.

۵. تمرینات کتاب راه هنرمند بسیار جذاب است و حالت سرگرم‌کننده دارد. بنابراین می‌توانید به آن به دید رفع خستگی‌های روزمره‌تان نگاه کنید و فکر نکنید که برای آن وقت ندارید. اگر برای خودتان وقت نگذارید، جاهای دیگری وقت بیشتری را هدر خواهید داد. روزانه نیم‌ساعت وقت گذاشتن برای این دوره به‌طور متوسط کافی است.

۶. راه هنرمند، تمرین و پرورش خلاقیت و در واقع راهی برای آشتی شما با کودک درونتان و توجه بیشتر به او است. از این دوره معجزه‌های بسیار دیده‌ام و هنوز هم با انجام تمریناتش شاد می‌شوم و لذت می‌برم. برای همین شما را برای شرکت در این دوره با تمام قلبم دعوت می‌کنم.

۷. مرجع اصلی من برای مطالبی که در دوره ارائه و شرح می‌دهم، وب‌سایت جولیا کامرون و آموزه‌های او در طول ۲۵ سال تدریسش در زمینه خلاقیت و تجربیات چند ساله‌ی خودم در زمینه‌ٔ خودآگاهی و رشد فردی است.

**********************

پ.ن: شرکت در این دوره رایگان نیست. صرفاً مبلغ حداقلی برای آن به‌دلیل زمان و انرژی که صرف این کار می‌کنم، در نظر گرفته‌ام. ارزش این دوره بیشتر از این مبلغ است. اما من دوست دارم افراد بیشتری درگیر شوند و تاثیر این تمرین و حرکت گروهی را در زندگی‌شان ببینند.

به‌روز رسانی پست: دوره‌ی بهاری آنلاین راه هنرمند در سال ۱۳۹۹ به درخواست دوستان با حضور ۲۲ شرکت‌کننده آغاز شد. این دوره با ۳۰٪ تخفیف نسبت به دوره‌ی زمستانی برگزار شده است. تصمیم داشتم برای بهار، دوره ی حضوری هم برگزار کنم، اما با وجود شرایط پیش‌آمده به‌خاطر کرونا، برگزاری دوره‌ی حضوری راه هنرمند فعلاً مقدور نیست.

در تابستان ۹۹ به‌دلیل بالا رفتن تعداد متقاضیان، دو گروه تلگرامی تشکیل دادم که در گروه اول ۱۷ نفر و در گروه دوم ۱۲ نفر مشغول گذراندن دوره شدند.

ثبت نام دوره پاییزی، از اواسط شهریورماه آغاز خواهد شد. برای شرکت در دوره کافی است به آی‌دی من در تلگرام mhavaee پیامی بفرستید.

لطفا سوالاتتان را درباره‌ی دوره راه هنرمند زیر همین پست در کامنت‌ها یا از طریق تلگرام من به آی دی mhavaee بپرسید.

اطلاع‌رسانی‌های دوره و مطالب مرتبط با آن در کانال تلگرامی من منتشر می‌شود. لینک کانال نویسنده تمام وقت: t.me/mhavaeedotcom

ارادتمند: مائده حوایی

0 0 رای بدهید
Article Rating
مشترک شوید
هشدار
guest
0 Comments
بازخوردها
دیدن همهٔ دیدگاه‌ها