مروری بر کتاب تئوری انتخاب

زمانی که کتاب تئوری انتخاب را مطالعه می‌کردم، آنقدر با جملات روشن‌گرانه و مفید مواجه می‌شدم که تصمیم گرفتم بعضی از این قسمت‌ها را در کانال تلگرامم با مخاطبانم به اشتراک بگذارم. این مطلب حاصل مجموع قسمت‌هایی از این کتاب است که تابحال در کانال نویسنده تمام‌وقت در تلگرام به‌اشتراک گذاشته‌ام. برای پیوستن به کانال تلگرامی من روی لینک زیر کلیک کنید:

پیوستن به کانال تلگرام نویسنده تمام وقت

کتابخوان۱

ویلیام گلاسر کتاب تئوری انتخاب را به همسرش تقدیم کرده است. او در صفحه ی تقدیم کتاب به همسرش کارلین، متنی از تامس هاردی را برای توصیف رابطه زوجی اش آورده است:

متاسفانه در دوستی و رفاقت هایی که به واسه ی شباهت ذوق ها به وجود می‌آید، خیلی کم اتفاق می‌افتد که به عشق بین دو جنس بیفزاید، چرا که در این فرآیند زن و مرد نه در رنج و تلاش‌های خود، بلکه فقط و فقط در خوشی‌ها با یکدیگر سهیم می‌شوند. ولی اگر بخت یاری کند، این احساس مشترک به یگانه عشقی به قوت مرگ تبدیل می‌شود. عشقی که آب‌های عالم هم نمی‌توانند آن را خاموش کنند و سیلاب‌های فراوان نیز نمی‌توانند آن را در خود فرو برند، در حالی که مصائب و مشکلات همچون بخار آب فرار و گذرایند.

کتابخوان ۲

در مسیر خواندن کتاب تئوری انتخاب آنچه از مقدمه این کتاب فهمیدم در یک جمله خلاصه می‌شود:

زندگی رضایت‌بخش در گرو بهبود روابط فردی مان با همکار، دوست، پدر و مادر و فرزند است.

ویلیام گلاسر در مقدمه کتابش می گوید اگر روابط مختلف خود را بهبود نبخشیم، در کاهش هیچکدام از مشکلات انسانی مثل خشونت و بدرفتاری با کودکان و اعتیاد و … توفیق چندانی نخواهیم داشت. او به طور ویژه به نوجوانان اشاره می‌کند و معتقد است نوجوانان برای اجتناب از رفتارهای خودتخریبگر به روابط والد فرزندی و معلم شاگردی خوبی نیاز دارند.

چقدر خوب است اگر والدین برای انتخاب مدرسه فرزندشان به جای نگاه کردن صرف به سوابق درخشان علمی، به روابط معلم با شاگردانش و نحوه‌ی تعامل اولیای مدرسه با فرزندشان دقت کنند و از آنها بخواهند نه فقط متن کتاب‌های درسی را، که زندگی کردن را به فرزندانشان بیاموزند. در پایان مقدمه به نکته ای از یک کشیش اشاره می‌کند که گفته‌است:

بهترین کاری که والدین می‌توانند برای فرزندشان انجام دهند، این است که به یکدیگر عشق بورزند.

کتابخوان ۳

ویلیام گلاسر در بخش ابراز قدرشناسی کتاب تئوری انتخاب خود از آدم‌های زیادی قدردانی کرده و در پایان گفته است:

باید همین جا سخن از قدرشناسی را متوقف کنم چرا که اگر بخواهم ادامه بدهم مجبورم از صدها انسان دیگری یاد کنم که هم اکنون تئوری انتخاب را آموزش می‌دهند. آنها در انجام رسالت برای «کوتاه کردن سلطه‌ی روانشناسی کنترل بیرونی» از کره زمین به من پیوسته‌اند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

5 1 رای بدهید
Article Rating
مشترک شوید
هشدار
guest
0 Comments
بازخوردها
دیدن همهٔ دیدگاه‌ها
0
لطفاً نظر بگذارید، اگر نظرات خود را می‌پسندید!x