مصاحبه با جولیا کامرون؛ نویسنده ۴۰ کتاب ازجمله راه هنرمند

در مصاحبه‌ای که اخیرا در وب‌سایت خانم جولیا کامرون منتشر شده، درباره‌ی نوشتن کتاب راه هنرمند و صفحات صبحگاهی از او سوالاتی شده است. متن این مصاحبه را برای شما آماده کرده‌ام که امیدوارم از خواندنش لذت ببرید.

 • چه چیزی باعث شد کتاب راه هنرمند را بنویسید؟

من اشتیاق ژرفی برای کمک به انسان‌های دیگر داشتم. بنابراین ابزارهایی از تجربه‌های معنوی و روحی خودم را (در این کتاب) با دیگران به اشتراک گذاشتم.

 • آیا کتاب راه هنرمند برای همه‌ی هنرمندان درنظر گرفته شده است؟

من معتقدم ابزارهای راه هنرمند برای تمام هنرمندان به‌کار می‌آید. چه تازه‌کار و مبتدی باشند و چه زمان زیادی از کارشان گذشته باشد. من این کتاب را پشتیبانی برای راحت و دردسترس قرار دادن تمرینات خلاقیت می‌دانم.

 • آیا صفحات صبحگاهی را مهم‌ترین تمرین راه هنرمند می‌دانید؟

صفحات صبحگاهی ابزار اصلی و پایه برای کشف و بازیابی خلاقیت است. صفحات صبحگاهی در سال‌های گذشته توسط افراد بسیاری انجام شده و امتحانشان را پس داده و نشان داده‌اند هم دوست‌داشتنی و هم عملی هستند.

 • شما خودتان هنوز تمرین‌های راه هنرمند را انجام می‌دهید؟

بله. من دریافتم که تمرین‌های کتاب ابزارهایی هستند که در سراسر زندگی هنری من مفیدند.

 • چه زمان احساس کردید با موانع روبه‌رو هستید و چرا؟

چیزی که فهمیدم این بود که در مسیر بیشتر پروژه‌ها یک نقطه عطف یا بحرانی وجود دارد. من این نقطه را دیوار می‌نامم و وقتی دیواری را تشخیص می‌دهم که مانع حرکت من است، از تکنیک ردشدن از میان دیوار استفاده می‌کنم. قرار ملاقات‌ها با هنرمند درون در انجام این تکنیک به من کمک می‌کند.

 • شما خلاقیت را چگونه تعریف می‌کنید؟

من خلاقیت را تعریف نمی‌کنم. بلکه معتقدم خلاقیت، حقیقتی معنوی نهفته در ذات هر فرد و جزو DNA اوست. ما همگی خلاق هستیم و ابزارهای اندک (که در راه هنرمند آورده شده) به ما کمک می‌کند در تمام جنبه‌های زندگی خلاق‌تر باشیم.

 • آیا همه ذهن خلاقی دارند؟

باز هم تکرار می‌کنم که از نظر من همه‌ای انسان‌ها خلاقند. با یک‌سری تمرینات ساده، می‌توانیم خلاق‌تر باشیم. تابحال نشده که با انسان غیر خلاقی روبه‌رو شوم.

 • وقتی کسی به شما می‌گوید که زندگی‌اش را تغییر داده‌اید، چه احساسی پیدا می‌کنید؟

من بسیار شاد می‌شوم وقتی افراد موفقیت‌هایشان را به‌اشتراک می‌گذارند. من هیچ‌گاه از شنیدن داستان‌ها خسته نمی‌شوم. برای من تدریس خلاقیت همچون کاشتن یک باغ است. هر شکوفه‌ای که می‌روید، زیبایی خودش را دارد.

 • آیا منتقدان، خلاقیت را بند می‌آورند؟

من فکر می‌کنم این به منتقد بستگی دارد. در گذشته منتقدان برای هنر حرمت و تقدس قائل بوند و وظیفه‌ی خودشان را در پرورش و حمایت و راهنمایی آشکار خلاقیت می‌دانستند. اما منتقدان امروزی تصور می‌کنند که وظیفه‌شان پیداکردن ایرادها است. آن‌ها به‌جای تمرکز بر نقاط قوت، روی نقاط ضعف تمرکز می‌کنند.

 • شما هنر را نوعی درمان تصور می‌کنید؟

هنر به‌طور اساسی درمان‌گر است. وقتی ما به خلق‌کردن مشغول می‌شویم، التیام پیدا می‌کنیم و خوب می‌شویم. با این وجود من هنر را نوعی درمان نمی‌بینم، اگرچه گزارش‌های بسیاری مبنی بر معجزه‌ی درمان‌گری هنر وجود دارد.

 • چه ارتباطی میان خلاقیت و معنویت وجود دارد؟

ارتباط میان خلاقیت و معنویت، ارتباطی عمیق و اساسی است. اگر روی معنویتتان کار کنید، خلاقیتتان را افزایش می‌دهید. اگر روی خلاقیتتان کار کنید، معنویتتان زیاد خواهد شد.

منبع: juliacameronlive

پی نوشت: من با همراهی جمعی از دوستان، دوره‌های آنلاین راه هنرمند را بر اساس کتاب راه هنرمند برگزار می‌کنم که اینجا درباره‌اش حرف زده‌ام. برای شرکت در دوره‌ی راه هنرمند، به آی‌دی من در تلگرام پیام بفرستید: mhavaee. همچنین ازطریق اینستاگرام می‌توانید با من در تماس باشید. آی‌دی اینستاگرام من: maedehavaee. همچنین برای اطلاع از تاریخ برگزاری دوره‌ها و استفاده از مطالب و نوشته‌های من، می‌توانید در کانال تلگرام نویسنده تمام وقت به آی‌دی Mhavaeedotcom عضو شوید.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۹ Comments

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *