گروه‌ بازیابی خلاقیت راه هنرمند

از پاییز ۱۳۹۸ تاکنون من میزبان و تسهیلگر گروه‌های خلاق راه هنرمند به‌صورت فصلی هستم. (دوره‌های تابستانی، پاییزی، زمستانی و بهاری راه هنرمند)

گروه‌های خلاق راه هنرمند در دوره‌های سه‌ماههٔ فصلی با تسهیلگری من، توانسته‌اند سفری را برای بازیابی خلاقیتشان آغاز کنند. آنها دوستان حمایتگر و همدل خودشان را پیدا کرده‌اند و اکثرشان بعد از دوره‌ها همچنان با هم دوست و همراه باقی می‌مانند.

من عضویت در گروه‌های خلاق راه هنرمند را چه برای کسانی که بار اولشان است می‌خواهند کتاب راه هنرمند را بخوانند، چه برای کسانی که قبلا آن را به‌تنهایی خوانده‌اند، پیشنهاد می‌کنم.

راه هنرمند چیست؟

راه هنرمند، یک سفر شهودی برای دست‌یافتن به خلاقیت بیشتر است. کتاب راه هنرمند، یک کتاب و یک فرایند خودیاری است که جولیا کامرون آن را در سال ۱۹۹۰ میلادی نوشت. هدف این برنامه کارکردن روی انواع موانع خلاقیت و بازیابی خلاقیت شماست. این یک سفر است که باعث آگاهی و بیداری شما و افزایش احساس ارزشمندی و اعتماد بیشتر به خلاقیت خودتان می‌شود. کتاب راه هنرمند، یک مجموعهٔ ۱۲ هفته‌ای از مطالب و تمرینات را به شما ارائه می‌دهد.

از سال ۱۳۹۸ در هر فصل که یک دوره راه هنرمند را تسهیلگری می‌کنم، خودم هم با هنرجویانم همسفر می‌شوم و هر بار تحولات تازه‌ای در خودم می‌بینم. همچنین پیش از آنکه گروه خلاق راه هنرمند را راه بیندازم و آن را تسهیلگری کنم، کتاب راه هنرمند را ۴بار خواندم. یک‌بار با یک گروه خلاق و دوبار خودم به‌تنهایی این سفر را طی کردم. یک‌بار هم یک مطالعهٔ گروهی بدون نقش تسهیلگر با دوستانم گذراندم. این سفر عمیق به‌قدری برای زندگی‌ام مفید و موثر بود که تصمیم گرفتم نقش مربی را برای راه هنرمند برعهده بگیرم و به دیگران هم کمک کنم تا سفر خلاقیت خودشان را آغاز کنند.

به اعتقاد من سفر خلاقیت راه هنرمند، پایانی ندارد و پیوستن به این گروه، به‌معنای آغاز این سفر است. به‌معنای ایجاد عادت‌های تازه‌ای مانند پیاده‌روی، نوشتن صفحات صبحگاهی و قرار ملاقات هفتگی با هنرمند درون است.

یک گروه راه هنرمند خلاق چیست و چه می‌کند؟

یک خوشه‌ٔ خلاق، گروهی است که شامل حداکثر ۱۲نفر می‌شود و در آن افراد با هم همسفر می‌شوند تا با کمک مطالب و تمرین‌های کتاب راه هنرمند و تسهیلگری من، موانع خلاقیتشان را برطرف کنند.

بعد از اینکه خودم دورهٔ راه هنرمند را گذراندم، تمایل زیادی داشتم تا آنچه را آموخته‌ام با دیگران به‌اشتراک بگذارم. بنابراین دوستانی را گردهم آوردم تا سفر خلاقیتمان را طی ۱۲هفته با همراهی یکدیگر سپری کنیم. ما یک‌بار در هفته ازطریق گروه تلگرام با یکدیگر جلسهٔ آنلاین داشتیم و راجع‌به همان بخش از کتاب که در هفته مطالعه کرده و تمریناتش را انجام داده بودیم، گفتگو می‌کردیم.

بعد از آن بود که به این فکر افتادم تسهیلگر دوره‌های راه هنرمند باشم و به هرکس که می‌خواهد سفر خلاقیتش را با کمک مطالب این کتاب طی کند، کمک کنم. به اعتقاد من آنچه مرا یاری کرد تا بتوانم برای دوستانم مربی و همراه شوم، این بود که خودم این سفر را طی کرده بودم. من آموزه‌های جولیا کامرون را زندگی کردم و نتایجش را با چشمانم در زندگی‌ام دیدم و برای همیشه علاقمندم که این آموزه‌ها را دراختیار دیگران هم قرار دهم.

چطور می‌توان یک گروه خلاق برای راه هنرمند ایجاد کرد؟

اگر شما هم مثل من سفر بازیابی خلاقیت خودتان را طی کرده‌اید و با مطالب آن به‌خوبی آشنا هستید و نتایج ملموسی از آن در زندگی و کارتان به‌دست آورده‌اید، ممکن است مایل باشید شما هم گروه راه هنرمند تشکیل بدهید. در اینصورت با تجربیاتی که در طول برگزاری این دوره‌ها به‌دست آوردم، برایتان توصیه‌هایی دارم که شاید در این راه شما را یاری کند.

گروه خلاق راه هنرمند چطور فعالیت می‌کند؟

من برای فعالیت در گروه‌هایم به راهنمایی‌های جولیا کامرون چه در پایان کتاب راه هنرمند و چه در مطلب راهنمایی برای آغاز خوشه‌های خلاق که در وب‌سایتش قرار داده، پایبندم و از آن پیروی می‌کنم. این راهنمایی ازطرف نویسندهٔ کتاب راه هنرمند، بسیار می‌تواند به شما در این مسیر کمک کند. توصیه می‌کنم حتما آن را مطالعه کنید. اگر مایل به مطالعهٔ فارسی آن هستید، اینجا را کلیک کنید.

چه کسی گروه را پیش می‌برد؟

به‌عنوان راهنما و تسهیلگر گروه، من گروه‌ها را تشکیل می‌دهم و بیش از ۱۲ نفر را در هر گروه قرار نمی‌دهم. همچنین جلسات آنلاین را من آغاز و مدیریت می‌کنم. تلاشم بر این است که در انجام تمرین‌ها در کنار هریک از اعضای گروه باشم و به هرکس به‌صورت جداگانه توجه و همدلی نشان بدهم. اما این به آن معنی نیست که اعضای گروه، مسئولیتی ندارند یا من نسبت‌به آنها برتری دارم. هریک از اعضای راه هنرمند طبق گفتهٔ جولیا یکی از شاخه‌های خلاق گروه است و با دیگران تفاوتی ازنظر ارزشمندی و سطح ندارد. همهٔ اعضای گروه باید تلاش کنند که جلسات آنلاین به‌صورت پربار و فعال برگزار شود و با اشتراک‌گذاری تجربیاتی که در طول هفته به‌دست آورده‌اند و همچنین بازخوردها و حمایتی که به سایر اعضا می‌دهند، نقشی با اهمیت به‌اندازهٔ اهمیت نقش من داشته باشند.

پرسش‌های پرتکرار درباره دوره‌ راه هنرمند

انجام تمرین‌های هر هفته چقدر زمان می‌گیرد؟

شما باید حداقل نیم ساعت در روزتان را برای مطالعهٔ مطالب، فعالیت‌های هفتگی و انجام تمرین‌های راه هنرمند کنار بگذارید.

یک دوره چند جلسه است و هر جلسه چقدر طول می‌کشد؟

هر دوره ۱۲ هفته طول می‌کشد. اما در مجموع ۱۳ جلسه است. اولین جلسه برای خوش‌آمدگویی و معرفی شماست. همچنین دربارهٔ اصول بنیادی و ابزارهای اصلی دوره صحبت می‌کنیم.
۱۲ جلسهٔ بعدی برای مرور مطالب ۱۲هفتهٔ راه هنرمند است. درواقع ما دربارهٔ هفته اول در دومین جلسه صحبت خواهیم کرد. هر جلسه بین ۱ونیم تا ۲ ساعت طول می‌کشد. این بستگی به میزان فعالیت و مشارکت اعضای هر گروه دارد.

هر جلسه چه‌چیزهایی گفته می‌شود؟

هر جلسه با بیان تجربه‌های اعضا از هفته‌ای که گذراندند، آغاز می‌شود. هرکس دربارهٔ تمرینهایی که انجام داده و احساسی که نسبت‌به آنها داشته و رویدادهای همزمانی که احیانا در هفته تجربه کرده است، صحبت می‌کند. من این گفتگوها را تسهیلگری می‌کنم و به سوالات هریک از اعضا پاسخ می‌دهم و توضیحات تکمیلی و نکاتی را دربارهٔ مطالب هفتهٔ گذشته ارائه می‌دهم.

جلسات آنلاین در چه بستری برگزار می‌شود؟

جلسات به‌صورت آنلاین در تلگرام برگزار می‌شود و من در ابتدا یک گروه تلگرام برای هر خوشه می‌سازم و افراد را در آن اضافه می‌کنم. لینک هر جلسه به‌اضافهٔ جزوه‌ها و تمرین‌ها در همین گروه قرار می‌گیرد.

اگر به‌هر دلیلی تمریناتم را انجام ندادم، چه کنم؟

برای همهٔ ما پیش می‌آید. لطفا به‌خاطر انجام‌ندادن تمرینها کلاس آنلاین را ترک نکنید. درهرصورت در جلسات آنلاین بعضی از تمرین‌ها را با هم سر کلاس انجام می‌دهیم و این به شما کمک می‌کند. هیچ‌کس شما را بابت انجام‌ندادن تمرین‌ها شماتت نخواهد کرد. راه‌حل‌ها برای شما سر کلاس ظاهر می‌شود. شما می‌توانید از حمایت سایر اعضا و من کمک بگیرید.

چند نفر می‌توانند در دوره راه هنرمند شرکت کنند؟

بیشترین تعداد اعضا در هر گروه ۱۲ نفر است. اگر تعداد بیشتری تقاضا وجود داشته باشد، گروه جدیدی تشکیل و دوره برای آنها به‌طور مستقل اجرا می‌شود. برای به‌حدنصاب رسیدن و تشکیل دوره، هر گروه باید حداقل ۶ عضو داشته باشد.

آیا ضرورت دارد که در تمام جلسات آنلاین شرکت کنم؟

هیچ اجباری برای شما نیست. اما بهترین نتیجه را زمانی دریافت می‌کنید که سفر بازیابی خلاقیتتان را به‌طور کامل و پیوسته طی کنید. ضمن آنکه هرچقدر بیشتر در جلسات حضور پیدا کنید، احساس نزدیک و صمیمیت بیشتری با سایر اعضا خواهید داشت. از تجربه‌های آنها استفاده می‌کنید و خودتان هم با به‌اشتراک‌گذاری تجربیاتتان توجه و حمایت دریافت می‌کنید.

آیا دوره راه هنرمند مختص هنرمندان است؟

لزومی ندارد حرفهٔ شما هنر باشد تا بتوانید در راه هنرمند حضور داشته باشید. این دوره برای همه است. اگر هنرمند هستید هم این دوره برای شماست. سفر راه هنرمند برای هرکسی مفید است که می‌خواهد با خلاقیت درونش در تماس باشد.

اگر قبلا دوره راه هنرمند را گذرانده باشم، باز هم می‌توانم دوباره شرکت کنم؟

بله، قطعا. خود جولیا کامرون انتهای کتابش توصیه می‌کند مجددا کتاب را بخوانید. تعداد زیادی از اعضا بوده‌اند که این دوره را بیش از ۲بار گذراندند. گروه برای هرکس که بخواهد تجربه‌های بیشتری در این زمینه کسب کند، باز است. حتی اگر قبلا این مسیر را شروع کرده و موفق به اتمامش نشده‌اید، می‌توانید دوباره از اول با یک گروه شروع کنید. کارکردن با گروه به شما کمک خواهد کرد.

آیا ضروری است که کل کتاب را زودتر بخوانم؟

نه. هر هفته درطول ۱۲ هفته فقط کافی است مطالب مربوط به همان هفته را در کتاب مطالعه کنید و تمرینات همان هفته را انجام دهید. ما دربارهٔ مطالب مهم و پررنگ آن هفته در جلسهٔ آنلاین گفتگو خواهیم کرد.

برای شرکت در دوره راه هنرمند به چه چیز نیاز دارم؟

کافیست کتاب راه هنرمند را ازطریق این لینک در سایت ایران کتاب و با کد تخفیف mhavaee خریداری کنید. هرچند برای کسانی که موفق به خرید کتاب نمی‌شوند، من جزوه‌ای از خلاصهٔ مطالب هفته و تمریناتش آماده کرده‌ام که به‌صورت هفتگی دراختیارتان قرار می‌دهم. همچنین به دفتری برای نوشتن صفحات صبحگاهی و یک دفتر هم برای انجام تمرینات نیاز دارید. هم دفتر صفحات صبحگاهی و هم دفتر تمرین‌ها را برای شما طراحی و آماده کرده‌ام که به‌زودی به‌صورت آنلاین قابل خرید است.
همچنین به اپلیکیشن زوم و دسترسی به صدا و تصویرتان نیاز دارید تا بتوانید در ساعت مشخص‌شده در هفته در جلسهٔ آنلاین شرکت کنید. شما برای شرکت در جلسات به فضایی ساکت و آرام نیاز دارید تا با تمرکز و توجه در کلاس شرکت کنید.

آیا خرید دفتر مخصوص صفحات صبحگاهی و تمرینها اجباری است؟

خیر. شما می‌توانید از دفتر ساده‌ای برای این کارها استفاده کنید. اما دفتر صفحات صبحگاهی مخصوص این کار و باتوجه به تجربیات من درطول برگزاری کارگاه‌های طراحی و تهیه شده است و با قیمت مناسبی دراختیارتان قرار می‌گیرد. کوشیده‌ام طراحی این دفترها طوری باشد که کودک درونتان را سر ذوق بیاورد تا تشویق شوید هر روز صفحاتتان را بنویسید. این دفترها مخصوص نوشتن سه ماه صفحات صبحگاهی طراحی شده است.

چطور باید ثبت نام کنم؟

برای ثبت نام کافی است ازطریق لینک زیر، اطلاعات خواسته‌شده را وارد کنید و مبلغ آن را بپردازید. بعد از ثبت نام، شما به گروه خلاق خودتان در تلگرام اضافه می‌شوید و آنجا هر اطلاعاتی به‌طور کامل دراختیار شما قرار می‌گیرد.


اگر سوالی دارید که در فهرست سوالات بالا نیست، لطفا ازطریق بخش نظرات بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ بدهم.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

0 0 رای‌ها
Article Rating
مشترک شوید
هشدار
guest
0 Comments
بازخوردها
دیدن همهٔ دیدگاه‌ها
0
لطفاً نظر بگذارید، اگر نظرات خود را می‌پسندید!x
()
x