مطالعهٔ خلاصه کتاب؛ خوب یا بد؟

از خلاصه کتاب تا کتاب اصلی

چند روز پیش خلاصه کتابی را با عنوان ایگو در بوکارو می‌نوشتم. نوشتن این خلاصه به‌شدت مرا ترغیب کرد تا سراغ کتاب اصلی بروم و آن را خریداری کنم. کتاب ایگو دربارهٔ غرور و منیت ما انسان‌ها و دردسرهایی که برایمان ایجاد می‌کند، حرف می‌زند. اتفاقا بعضی مطالبش شباهت زیادی به مطالب کتاب راه هنرمند دربارهٔ منیت داشت. همین مسئله مرا بیشتر به‌سمت مطالعهٔ کتاب اصلی به‌عنوان کتابی که موضوعش را دوست دارم، سوق داد.

از وقتی به‌عنوان ویرایشگر در سایت بوکارو، سرویس خلاصه کتاب، مشغول‌به کار شدم، به‌عنوان یک توفیق اجباری توانستم تعداد زیادی خلاصه کتاب را بخوانم. اینجا بود که فهمیدم خواندن خلاصه کتاب مزیت‌های بسیاری دارد. البته که خلاصه کتاب هرگز جایگزینی برای مطالعهٔ یک کتاب کامل نیست و اتفاقا می‌تواند آدم را ترغیب کند که سراغ متن اصلی برود. اما به دو دلیل خواستم این مطلب را بنویسم. اول اینکه مزایا و معایب خلاصه کتاب را از دیدگاه خودم برایتان بازگو کنم و دوم اینکه کد دعوت خرید اشتراک در بوکارو را در اختیارتان قرار بدهم تا اگر تصمیم به خرید اشتراک بوکارو گرفتید،‌ از کد دعوت من ۴addaa استفاده کنید. این باعث می‌شود هم من از بوکارو هدیه بگیرم و هم شما. کد دعوت را باید موقع ثبت‌نام در سایت در قسمت کد معرف وارد کنید.

کد دعوت یا کد معرف خرید اشتراک بوکارو

این کد دعوت من توی بوکارو هست:
۴addaa
با این کد دعوت، می‌تونی مشترک بوکارو بشی و خلاصه‌ی صفر تا صد بهترین کتاب‌ها رو نهایتا توی ۲۰دقیقه بخونی.
راستی، با این کد دعوت، چندروز هم اشتراک هدیه‌ی اضافی می‌گیری 🙂
روی عکس روبه‌رو کلیک کن تا به سایت بوکارو هدایت بشی.

خلاصه کتاب بخوانیم یا نخوانیم؟

خلاصه کتاب‌های بوکارو به شما کمک می‌کند قبل از اینکه کتابی را بخرید، با آن آشنا شوید و بفهمید آیا واقعا با سلیقه‌تان مطابقت دارد یا نه؟ شما با خواندن خلاصه هر کتاب می‌فهمید تا چه حد دلتان می‌خواهد این کتاب را در کتابخانه‌تان داشته باشید و آیا حاضرید برایش هزینه‌ای پرداخت کنید؟

یک ماجرای دیگر هم برای خواندن خلاصه کتاب وجود دارد. فرض کنید شما هیچ علاقه‌ای به کتاب‌های تاریخی ندارید. اما با خواندن یک خلاصه کتاب ۱۵ دقیقه‌ای از یک کتاب تاریخی ارزشمند، حداقل می‌توانید با ماجراهایی تاریخی و احتمالا بااهمیتی آشنا شوید که هیچ‌وقت حاضر نیستید برایش بیشتر از این وقت بگذارید و کتابی در این زمینه بخرید و بخوانید. این اتفاقی بود که برای من افتاد. من با چندین کتاب آشنا شدم که موضوعاتشان موردعلاقهٔ من نبود؛ اما خواندن خلاصه این کتاب‌ها به من دیدگاه تازه‌ای دربارهٔ آن موضوعات داد.

سرویس بوکارو می‌تواند شما را با نویسنده‌هایی آشنا کند که تا پیش از این از وجودشان هم بی‌اطلاع بودید. ممکن است این وسط‌ها به نویسندهٔ جدیدی علاقه پیدا کنید که دیدگاه و نوشتارش را پسندیده‌اید.

خواندن خلاصه کتاب را برای رمان زیاد توصیه نمی‌کنم. چون رمان هم مثل فیلم ممکن است برایتان اسپویل شود و آن شور و حال را برای خواندن کتاب اصلی نداشته باشید. اما اگر واقعا می‌خواهید به‌عنوان جایگزین رمان، خلاصه‌اش را بخوانید، حرفی نیست. هرچند که من هرگز خواندن خلاصه کتاب را به‌عنوان جایگزینی برای کتاب توصیه نمی‌کنم.

یکی از معایب خواندن خلاصه کتاب به‌عنوان جایگزین کتاب اصلی این است که ممکن است ما را دچار توهم دانایی کند. توهم دانایی خطرناک‌ترین تهدیدی است که در سراسر طول تاریخ انسان‌ها را تهدید و وادار به رفتارهایی غیرانسانی کرده است. خواندن تعداد زیادی خلاصه کتاب فقط شما را با دیدگاه‌های تازه و کتاب‌ها و نویسنده‌های جدید آشنا می‌کند؛ اما چندان به دانایی و آگاهی شما نمی‌افزاید. درواقع خواندن خلاصه یک نقطهٔ شروع خوب برای خواندن کتاب‌های مناسب محسوب می‌شود. همیشه باید مراقب این نکته باشیم که ما انسان‌ها جاهل به‌دنیا می‌آییم و جاهل از دنیا می‌رویم. تنها چیزی که انسان را آگاه می‌کند، فقط یک چیز است: آگاهی به جهالت خودش. هرچه کتاب‌های بیشتری خواندم، بیشتر به جهالت خودم پی بردم.

چرا خلاصه‌های بوکارو را بخوانم؟

فارغ از اینکه خودم عضو تیم بوکارو هستم، به‌عنوان یک ناظر بیرونی باید بگویم این سایت واقعا خوب کار می‌کند. بوکارو چشم‌انداز باارزشی پشت تلاش‌های خودش دارد و آنهم کتاب‌خوان کردن حداکثری افراد فارسی‌زبان و کمک به آگاهی بیشتر در جامعه است. همین چشم‌انداز بود که علاوه‌بر علاقمندی‌ام به کتاب به من انگیزه داد عضوی از این تیم بشوم.

من به‌عنوان عضوی از تیم محتوای بوکارو به‌خوبی شاهد وسواس زیاد برای ارائهٔ یک محتوای باکیفیت و ارزشمند در بوکارو هستم. می‌دانم که برای انتشار یک محتوای خلاصه کتاب، چند مرحله وجود دارد که فقط یکی از آنها برعهدهٔ من است و آن هم ویراستاری متن ازنظر نوشتاری، ساختار جملات و مفهوم است.

گذشته از آن بچه‌های تیم محتوای بوکارو کسانی هستند که مثل من علاقمند به کتابخوانی هستند. این باعث می‌شود کاری که ارائه می‌دهند، نه از سر اجبار و ملال، بلکه از روی رضایت شخصی و خشنودی درونی باشد. چنین نگاهی تاثیر شگرفی روی کیفیت کار می‌گذارد.

بوکارو از لحن عامیانه و محاوره‌ای برای متن‌هایش استفاده می‌کند. همین باعث می‌شود متن قابل فهم و خوانا باشد. بارها برای انتخاب جملات هرچه مناسب‌تر و کلمات هرچه بهتر برای بهتر رساندن مفهوم کتاب با اعضای تیم مذاکره و جلسه برگزار کرده‌ایم. همین مسئله و وقتی که برای این کارها در بوکارو صرف می‌شود، نشان می‌دهد که تا چه حد به مخاطبانش اهمیت می‌دهد.

نمای کلی و ساختار سایت بوکارو بسیار ساده و استفاده از آن راحت است. هزینه‌ای که برای اشتراک می‌پردازید هم مبلغ ناچیزی است. در ازای این مبلغ ناچیز شما به صدها خلاصه کتاب ارزشمند دسترسی پیدا می‌کنید که برای تهیهٔ تک‌تک آنها تلاش بسزایی شده است.

اگر مایلید خواندن خلاصه کتاب را در بوکارو تجربه کنید، هنگام ثبت‌نام، کد دعوت من یعنی ۴addaa را در قسمت معرف وارد کنید و چند روز اشتراک بیشتر هدیه بگیرید. این یک هدیه‌دادن دوطرفه است. از هدیهٔ شما ممنونم. 🙂

کد دعوت یا کد معرف خرید اشتراک بوکارو

این کد دعوت من توی بوکارو هست:
۴addaa
با این کد دعوت، می‌تونی مشترک بوکارو بشی و خلاصه‌ی صفر تا صد بهترین کتاب‌ها رو نهایتا توی ۲۰دقیقه بخونی.
راستی، با این کد دعوت، چندروز هم اشتراک هدیه‌ی اضافی می‌گیری 🙂
روی عکس روبه‌رو کلیک کن تا به سایت بوکارو هدایت بشی.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *