مرور و معرفی کتاب راه هنرمند

اگر همیشه دلتان می‌خواسته راهی برای خلاق‌تر شدن خودتان پیدا کنید، کتاب راه هنرمند یکی از بهترین مراجعی است که می‌توانم به شما معرفی کنم. این کتاب، مسیری شهودی به‌سمت بازیابی خلاقیتی است که با شما متولد شده و در اعماق درونتان وجود دارد. کافی است موانعی را که خودتان خلق کرده‌اید از سر راهش بردارید تا این خلاقیت شکوفا شود. درست مثل سنگ‌هایی که از سر راه رودخانه‌ای برداشته می‌شوند.

راه هنرمند، جاری‌شدن چشمه‌های خلاقیت وجودتان را نوید می‌دهد. قفل‌های ترس و وحشت را می‌شکند و بال پرواز به شما می‌دهد تا اوج بگیرید و زندگی خودتان را واقعا زندگی کنید.


هنر درمانی همان چیزی است که جولیا کامرون در کتاب راه هنرمندش به آن تاکید می‌کند. او هنردرمانی را چیزی فراتر از روان‌درمانی می‌داند و معتقد است با هنر می‌توان تمام احساسات ناخوشایند و حتی افسردگی را به سوخت و ابزاری برای خلاقیت تبدیل و از آن اثری هنری خلق کرد. همان‌طور که هنرمندانی بزرگ درطول تاریخ انجامش دادند. مثل حبیب خواننده که در این مطلب داستانش را برایتان شرح داده‌ام.

کتاب راه هنرمند، کتابی نیست که به‌سرعت و به‌تنهایی خوانده شود. بلکه کتابی عملی برای بازیابی خلاقیت در طول ۱۲ هفته با کمک مربی است. جولیا کامرون بعد از مقدمه مفصلی که دربارهٔ ابزارهای بنیادی یعنی صفحات صبحگاهی و قرار ملاقات با هنرمند درون نوشته، کتاب را به ۱۲ بخش یا هفته تقسیم کرده است. هر هفته شامل بازیابی یکی از حس‌های مربوط به خلاقیت درون و مجموعه‌ای از آموزه ها و تمرینات عملی است. در ابتدای هفته باید این بخش را بخوانید و تمرینات آن را در طول یک هفته انجام دهید.

تمرین‌های راه هنرمند بر پایهٔ نوشتن است. نوشتن مهم‌ترین ابزار این کتاب است و شما می‌توانید معجزهٔ نوشتن را با چشمان خودتان در کتاب راه هنرمند ببینید.

اگر می‌خواهید با جولیا کامرون همسفر بازیابی خلاقیت شوید، باید ۱۲ هفته مستمر برای این کتاب وقت بگذارید. در کل به‌طور میانگین مطالعه کتاب راه هنرمند و انجام تمرین‌هایش، بیش از یک ساعت در روز وقتتان را نخواهد گرفت.

برای من خواندن کتاب راه هنرمند و اجرای تمرینهایش تغییرات مهم و ارزشمندی را ایجاد کرد. مهم‌ترین آن‌ها این بود که با قدرت‌گرفتن هنرمند درونم جسارت این را پیدا کردم که برای همیشه کارمندی را کنار بگذارم و به رویاهای شخصی‌ام رسیدگی کنم. قدرت این را در خودم دیدم که کسب‌وکار خودم را راه بیندازم و به رسالت شخصی‌ام پاسخ مثبت بدهم. من بسیاری از ترس‌هایم را در صفحات صبحگاهی دیدم و با آن‌ها روبه‌رو شدم. نگرانی‌ها و استرس‌هایی که ذهنم را درگیر می‌کرد، روی کاغذ آمدند و به‌مرور زمان مرا برای همیشه رها کردند. صفحات صبحگاهی حالا برای من به یک عادت دایمی تبدیل شده و هر روزم را با نوشتن آن‌ها شروع می‌کنم. آن‌ها مثل معجزه عمل می‌کنند.

به گروه‌های خلاق راه هنرمند بپیوندید.

اینجا کلیک کنید.

اینجا دربارهٔ ابزارهای مهم و بنیادی کتاب، به‌طور خلاصه برایتان توضیح می‌دهم:

  • اصلی‌ترین و مهم‌ترین ابزار این دوره، صفحات صبحگاهی است. نوشتن صفحات صبحگاهی باید  به‌صورت مداوم و پیوسته و باجدیت انجام شود. صفحات صبحگاهی وسیله اصلی شفای خلاقیت است. آنها سه صفحه دستخط معمولی و روی هر سطر از برگ دفتر ( یا تایپ) است که به طور تداعی آزاد و بدون فکر و بدون سانسور می نویسید و دست از روی کاغذ برنمی دارید. اگر بخواهید در ورد بنویسید، نوشتن سه صفحه چیزی نزدیک به ۷۰۰ کلمه است. عادت صفحات صبحگاهی، معجزات بسیاری را به من نشان داد. نکته مهم این است که این صفحات کاملاً خصوصی هستند و نباید آن‌ها را به هیچ‌کس نشان دهید.
  • عادت مهم دیگر که جولیا کامرون تاکید بسیاری روی آن دارد، ملاقات با هنرمند درون است. قرار ملاقات مدت زمان معینی است (مثلا دو ساعت کامل و متوالی در هفته) که آن را منحصراً برای این ملاقات کنار می‌گذارید و متعهدانه آن را به پرورش آگاهی و خلاقیت درونتان اختصاص می‌دهید. این قرار ملاقات در عالی‌ترین شکل خود نوعی تفریح و بازی است که پیشاپیش آن را برنامه‌ریزی می‌کنید. هیچ‌کس دیگر (دقیقا هیچ‌کس) در این قرار نباید حضور داشته باشد. تنها شما و هنرمند درونتان هستید که یکدیگر را ملاقات می‌کنید. این وقتی است که شما برای خودتان صرف می‌کنید. انتخاب مکان و نوع ملاقات را به کودک هنرمند درونیتان بسپارید. شاید دوست داشته باشید با او در یک کافه بنشینید و بستنی بخورید. یا اینکه او را به پارک یا طبیعت ببرید. تصور کنید که دارید کودک درونتان را با خود به جایی می‌برید که او می‌خواهد.
  • ابزار سوم و مهم دیگر تاکید شده در کتاب، پیاده‌روی‌های روزانه است. این کار را حتما جزئی از برنامه زندگی‌تان قرار دهید. نتایج عالی آن را خواهید دید. جولیا می گوید که ۲۰ دقیقه پیاده‌روی سریع می‌تواند به‌شدت آگاهی را دگرگون سازد. البته یادتان نرود که در پیاده‌روی‌ها هم فقط هنرمند درونتان را با خود می‌برید، نه هیچ‌کس دیگر.

در طول هر هفته در هر بخش از کتاب راه هنرمند، قرار است یکی از حس‌های خود را بازیابی یا بازسازی کنیم. مثلا در هفته اول حس امنیت را بازیابی می‌کنیم، درمی‌یابیم هنرمند سایه‌وار به چه معناست و چرا ما به جای هنرمند واقعی بودن یک هنرمند سایه وار می شویم. باورهای کانونی منفی خودمان را خواهیم شناخت و با ترسهای درونمان روبه‌رو می‌شویم. یاد می‌گیریم که از یار درونی خود بهره ببریم تا از خود محافظت کنیم. تمرین‌های ارائه شده در این راه به شما کمک خواهند کرد. مثلا سفر به گذشته با نوشتن داستانی از قدیم یا …

در پایان هر هفته باید یک رسیدگی کلی از وظایف هفته انجام دهید و اگر کاری را انجام نداده‌اید، سعی کنید دلیل آن را در خود جستجو کنید و اگر انجام داده‌اید حس خود را بنویسید و یک گزارش خوب تهیه کنید.

درباره‌ی این کتاب بسیار می توان نوشت. شما را به خواندن و وقت گذاشتن برای این کتاب دعوت می کنم. با این کار برای خودتان ارزش زیادی قائل شده اید و به خودتان کمک می‌کنید به‌سمت اهداف و آرزوهایتان قدم‌هایی بردارید و بسیار بهتر از گذشته عمل کنید.

شرکت در دوره‌ آنلاین راه هنرمند

درصورتی‌که تمایل دارید کتاب راه هنرمند را با همراهی گروه و تسهیلگری من مطالعه و تمرین کنید، مطلب دوره راه هنرمند را مطالعه کنید. همچنین می‌توانید به قبیلهٔ راه هنرمندی‌ها که در تلگرام بنا کرده‌ام بپیوندید و از آخرین خبرها و فعالیت‌های مرتبط با دوره‌های راه هنرمند و انتشار محتواها باخبر شوید.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *