دوره راه هنرمند

سه دورهٔ ۱۲ هفته‌ای برای بازیابی خلاقیت درون

دوره راه هنرمند، بر اساس کتابی به همین نام از خانم جولیا کامرون طراحی شده است. این کتاب در گوشه گوشه‌ی دنیا توسط مربی‌های بسیاری تدریس می‌شود. 

در ادامهٔ سفر راه هنرمند، کتاب‌های گام‌برداشتن در جهان و کشف آب، هر کدام در یک دورهٔ ۱۲ هفته‌ای تدریس می‌شود.

برای شرکت در دوره کافی است به آی‌دی من در تلگرام پیامی بفرستید.

آی‌دی تلگرام من: mhavaee

خلاقیت خود را بازیابی کنید

خلاقیت و خلاق‌بودن، امری ذاتی و در درون هر انسانی است. ما با آن به‌دنیا می‌آییم. برای بازیابی خلاقیتمان کافی است موانع را برطرف کنیم. راه هنرمند، به ما می‌آموزد که چطور این موانع را پیدا و رفع کنیم.

صفحات صبحگاهی

نوشتن ۳ صفحه از آنچه در ذهن می‌گذرد، در ابتدای صبح و پیش از آغاز روز، صفحات صبحگاهی نامیده می‌شود که مهم‌ترین ابزار ما در دوره‌ٔ بازیابی خلاقیت راه هنرمند است.

تمرین‌های نوشتاری

اغلب تمرین‌های دوره راه هنرمند بر پایه‌ٔ نوشتن است. نوشتن، راهی است برای برقراری ارتباط با درون و کشف موانع خلاقیت خود. در دوره راه هنرمند، ازطریق نوشتن تجربه‌ٔ اتصال قدرتمندتری را با خودمان خواهیم داشت.

جدی گرفتن تفریح

برای داشتن اتصال قدرتمند با کودک درون و کشف موانع خلاقیتمان، لازم است تفریح را در زندگی‌مان بگنجانیم و گاهی شرایط مطلوب کودک درونمان را فراهم کنیم. تمرین‌های این دوره بسیار مفرح و جذاب است.

نظرات شرکت‌کنندگان دوره

از شرکت در این دوره خیلی لذت بردم و از هم‌گروه‌بودن با دوستان در این دوره خیلی چیزها آموختم. وقتی با دوره آشنا شدم، از آن‌جایی که برایم جالب بود، برای دوستان و اطرافیانم فرستادم و فکر کردم شرکت در این دوره چقدر برای بعضی افراد می‌تواند مفید باشد. افرادی که به پیشنهاد من وارد دوره شدند، خیلی راضی بودند، هرچند بعضی‌ها ابتدای کار مقاومت زیادی داشتند. بابت تجربیاتی که در این دوره داشتم خیلی خوشحالم.
الهام حجتی
شرکت کننده در دو دورهٔ متوالی راه هنرمند
من در مقایسه با سال پیش، زمین تا آسمان روحیاتم فرق کرده و این را مدیون شما و خانم کامرون هستم. واقعا ممنونم.
ملودی
شرکت‌کننده دوره زمستانی و بهاری راه هنرمند
توی هر دو دوره برام اتفاق‌های خوبی افتاد و شجاعتم رو بیدار کرد. همین دو روز پیش با وجود فوبیایی که از بخش کرونای بیمارستان داشتم، رفتم تا دم درب بخش کرونا و براشون جعبه شیرینی و نامهٔ تشکر بردم. اینها متاثر از این کتاب و این دوره بوده و ازین بابت ازت متشکرم. به‌عنوان کسیکه دو دوره رو شرکت کردم بهتون میگم که این کتاب و تمریناتش رو جدی بگیرین. بعضی وقت‌ها شاعت انجام کارها و گفتاری رو بهتون میده که باعث تعجبتون میشه. اینها رو دست کم نگیرین.
نسرین
شرکت‌کننده در دو دورهٔ متوالی راه هنرمند
سالها بود که بدلیل رشته ی تحصیلی که داشتم، در به در بدنبال راهکارهایی که باعث افزایش خلاقیتم میشد، میگشتم. و میخواستم به روشهایی خلاقیت رو در خودم بوجود بیارم!! تااینکه در پایان چهارسال دوران دانشجویی به طور کاملن اتفاقی با این کتاب آشنا شدم. و وقتی که درموردش سرچ کردم، باسم شما و برگذاری دوره بصورت گروهی برخورد کردم. و خوشبختانه دوره رو باشما همراه شدم.در اولین دوره، از مطالعه کتاب بسیار لذت میردم، چون میدیدم که چقدر با انسانهای دیگه وجه اشتراک دارم، بعد ازاینکه دوره اول تموم شد، دیدم کم کم نگرشم عوض شده، الگوهای انرژیم تغییر کردن، دیگه مثل قبل باخودم قهر نیستم، خودم و در نتیجه محیط اطرافم رو بیشتر دوست دارم. با شرکت در دوره دوم دیدم که چقدر روز به روز حالم بهتر میشه، چقدر گام برداشتن در مسیر خلاقیت برام راحت تر از قبل هست، به یک خودباوری‌ای رسیده بودم که عمیق بود، و با شرکت در دوره سوم، می‌بینم که امسال، برام متفاوت هست نسبت به سالهای قبل، همه چیز تغییر کرده و من سفت و سخت از خودم و کودک درونم در مقابل هرچیزی که آزارش میده مراقبت می‌کنم و این راهی برای آشکار کردن خلاقیتی که در وجود همه ماهست ایجاد می‌کنه.. خلاصه که با راه هنرمند، خصوصن در کنار مربی و استادی همچون شما همه چیز خوب و لذت بخش هست.... این دوره عالی بود و من حقیقتاً این دوره را از دورهٔ قبلی بیشتر دوست داشتم. گروهمان را هم خیلی دوست داشتم. اگر من به راه هنرمند و به شما نمی‌رسیدم، الان زندگی‌ام کجا بود؟
ماندانا ارجمند
شرکت‌کننده در سه دورهٔ متوالی راه هنرمند
خیلی خیلی عالی بود این دوره برای من خیلی خوشحالم که الهام جون این دوره را بهم پیشنهاد کرد و منم شرکت کردم. احساس می‌کنم رشد کردم و قوی‌تر شدم و مصمم‌تر. محکم‌تر قدم برمی‌دارم واسهٔ رویاها و هدف‌هام. ایمانم قوی‌تر شد. خیلی خوشحالم مائده جون که در کنار شما به همه‌ی این حس و حال‌های خوب رسیدم و خیلی زیاد ازتون ممنونم و بهترین‌ها رو براتون آرزو می‌کنم.
ارغوان حجتی
شرکت‌کننده دوره بهاری راه هنرمند
من اول کار فکر نمی‌کردم چیزهای به این جزئی بتونه اینقدر آدم رو در زندگی خوشحال کنه. وقتی توجیه شدم که اینقدر این کارهای ریز می‌تونه مفید باشه، فقط به دید تفنن به اون‌ها نگاه نکردم بلکه اون‌ها رو لازمهٔ زندگی دیدم و باعث شد که کودک درونم را راحت‌تر آزاد کنم.
غزال نداف
شرکت‌کننده دوره بهاری راه هنرمند
یکی از بهترین تجربه‌های زندگی‌ام شرکت در دوره راه هنرمند بود. حتی حضور در کلاس کلی بهم انرژی می‌داد. وقتی مباحث را می‌خوندم می‌دیدم چقدر می‌تونم راحت و شاد باشم، ولی غافل از این چیزهای جزئی چقدر اذیت شدم. وقتی ذهن آدم درگیر میشه، مسلما برای صلاح خودش اقدام می‌کنه. در این شرایط، گذروندن این دوره مطلوب‌تر خواهد بود. من خودم گاهی برمی‌گردم به مباحث جلسات قبل که برام یک دوره نباشه، بلکه نیاز زندگیم باشه. باید به خودم و نیازهای خودم جواب‌گو باشم. من یک‌بار زندگی خواهم کرد. چه خوبه که بهترین‌ها را تجربه کنم. از استاد عزیزم بسیار سپاس‌گزارم که همیشه پاسخگو و کنارم بودند و همینطور از آقای اخوان خیلی ممنون هستم که این دورهٔ بسیار عالی رو برام پیشنهاد دادن.
ندا
شرکت‌کننده دوره بهاری راه هنرمند
دوره بازیابی خلاقیت باعث شد که من یاد بگیریم از چیزهایی که به نظر کوچک و بی ارزش میاد لذت ببرم و در واقع زندگی یعنی لذت بردن از چیزهای کوچک و ارزش قائل شدن برای آنچه که به من آرامش و حس رضایت میده، یاد گرفتم حس رضایت و خوشبختی از زندگی داشتن چیزهای پرزرق و برق نیست این حس و میتونم در وجود خودم،در افکار و احساسم پیدا کنم. دوره راه هنرمند بهم کمک کرده تا خودمو بهتر بشناسم و اینکه رویاهای فراموش شده خودمو پیدا کنم. برای من این دوره عالی بوده و خیلی چیزها از همگی شما یاد گرفتم، مائده جان شما عالی بودید، با صدای دلنشینون نکته‌های خیلی مهمی رو بهمون توی زندگی یاد دادین.
سمیه فرهادی‌نیا
شرکت‌کننده دوره بهاری راه هنرمند

سوالات متداول درباره دوره راه هنرمند

دوره راه هنرمند

درباره‌ی صفحات صبحگاهی هم در وبلاگم و هم در کانال تلگرامی نویسنده‌ی تمام وقت، به‌تفصیل شرح داده‌ام. می‌توانید در کانال تلگرام من به آدرس mhavaeedotcom هشتگ #صفحات_صبحگاهی را جستجو کنید.

همچنین در وب‌سایت شاهین کلانتری بزرگوار، مطلبی از من با عنوان «جستاری در باب صفحات صبحگاهی» منتشر شده که خواندنش خالی از لطف نیست. جزوه‌ای اختصاصی نیز برای توضیح کامل صفحات صبحگاهی تهیه کرده‌ام که در اختیار اعضای دوره قرار می‌گیرد.

دروه راه هنرمند، یک دوره‌ٔ آنلاین است که به‌صورت فصلی در طول ۱۲ هفته ازطریق تلگرام برگزار می‌شود. شرکت‌کنندگان در یک گروه تلگرامی عضو می‌شوند و جلسات هفتگی در همین گروه برگزار می‌شود. هر هفته  در جلسه آنلاین مباحث هفته‌ی گذشته را شرح می‌دهم و به تمرینات اعضا رسیدگی می‌کنم. ابهامات و سوالات تک‌تک افراد را نیز برطرف می‌کنم. برای پاسخ کامل‌تر به این سوال، مطلب با عنوان دوره راه هنرمند را بخوانید. شیوه‌ی برگزاری دوره را در این مطلب بیشتر توضیح داده‌ام.

مطالعه‌ی کتاب، قطعاً بهتر و کامل‌تر است و به فهم بهتر مطالب کمک فراوانی می‌کند. اما من برای سهولت در کار شرکت‌کننده‌های عزیز، برای هر هفته جزوه‌هایی تهیه کرده‌ام که شامل مطالب کلیدی هر هفته و تمرینات پایان فصل است. مطالعهٔ هرکدام از این جزوه‌ها حدود یک ربع زمان می‌برد.

بنابراین بدون داشتن کتاب هم می‌توانید در دوره شرکت کنید. اگرچه این دوره بر پایه کتاب راه هنرمند شکل گرفته است، اما هدف از آن، مطالعه ی صرف کتاب نیست. هدف اصلی از شرکت در این دوره، انجام تمرینات زیر نظر مربی برای برداشتن گامی عملی به‌سوی بازیابی خلاقیت و نتیجه‌گرفتن از آن با حمایت مربی و دوستان است.

در دوره راه هنرمند، یکی از ابزارهای مهم و تمرینات کاربردی ما، قرار ملاقات‌های هفتگی با کودک هنرمند درون است. به این معنی که هر هفته ۲ ساعت وقت خود را صرف وقت‌گذراندن با هنرمند درونتان می‌کنید. طوری‌که باب میل او باشد. فقط کافی است به حرف کودکتان گوش دهید و او خواهد گفت که این دو ساعت را چطور بگذرانید. این زمان را شما و کودک درونتان بدون حضور شخصی دیگر  و باهم می‌گذرانید.