انیمیشن موانا – بخش اول

تماشای انیمیشن موانا محصول ۲۰۱۶ والت دیزنی، از تجربه های به یاد ماندنی من بود. بیشتر سکانس ها و صحنه های این انیمیشن زیبا در ذهنم ماندگار شد. دیالوگ ها حرفی برای گفتن داشتند و نشانه ها بی نظیر بودند.

من نیز مانند خیلی از شما با انیمیشن های کودکان ارتباط عمیقی برقرار می کنم و احساساتم درگیر مسیر داستان می شود. همراه با اتفاقات شاد و غمگین می شوم و هر کدام برایم مفهومی علاوه بر معنای معمول و دیده شده در انیمیشن دارند.

والت دیزنی

آغاز

در آغاز، تیزر کوتاه و معروف والت دیزنی را می بینم که میکی موس در فرم یک ملوان در حال سکان داری است. ملوان شاد و خنده رویی که همراه با آهنگ مشغول پایکوبی و همزمان هدایت سکان یک کشتی است. از این صحنه حس شادمانی کودکانه، بیخیالی و کوک بودن می گیرم. انگار که هیچ اتفاق بدی هیچوقت قرار نیست بیفتد.

قصه گویی

انیمیشن با قصه های مادربزرگ موانا آغاز می شود. بچه های خردسال پای قصه گویی جذاب او نشسته اند و محو صحبت های او شده اند. قصه گویی خوب و جذب کننده خود هنری است که نیاکان ما بیش از خود ما به آن مسلط اند. ما آدمها دنبال شنیدن داستان ها هستیم و از داستان و قصه است که خیلی چیزها را می فهمیم و می آموزیم.

قلب مادر حیات

مادربزرگ درباره ی گوی سبز پر ارزشی حرف می زند که در قلب مادر حیات بوده و یک روز به دست یک مکار جادویی می افتد. او به این امید که تمام قدرت آفرینش به دستش خواهد افتاد، قلب را می دزدد. اما الماس سبز قلب در اعماق اقیانوس گم می شود. به نظرم می رسد این الماس را هر آدمی در قلب خود دارد. الماسی که اتصال ما با حقیقت درونمان را حفظ می کند. اگر این الماس گم شود، سیاهی وجودمان را می گیرد و زیبایی هایمان پوشیده می شوند.

رفتارهای ما و انعکاس آن

از سوی دیگر موانا که دختر پادشاه سرزمین این قبیله است، قلبا به اقیانوس علاقمند است و همواره به سمت آن کشیده می شود. اما خانواده و اطرافیان اقیانوس را خطرناک می دانند و همواره او را منع می کنند. موانا در عالم کودکی به لاک پشت کوچکی کمک می کند تا دور از خطر پرندگان در کمین، از ساحل به اقیانوس برسد و به مادرش بپیوندد. این رفتار مهربانانه با سخاوت اقیانوس پاسخ داده می شود. اقیانوس مانند مادری مهربان راهی برای موانا می گشاید و الماس سبز قلب حیات مادر را به دست او می رساند. اما همان موقع پدر از راه می رسد و موانا را با خود می برد. الماس دوباره به اقیانوس می افتد.

سخاوت هستی

پاسخ بخشنده ی اقیانوس به رفتار مهربانانه ی موانا حقیقتی است که در تمام هستی جریان دارد. هرطور که ما با جهان اطراف خود رفتار کنیم، همان رفتار را دریافت خواهیم کرد. هر حسی را که در قلب خود درباره هستی بپرورانیم، همان حس را از اقیانوس هستی خواهیم گرفت. اینگونه است که بعضی از آدمها مورد انتخاب حمایت اقیانوس هستی می شوند. چرا که خود اینطور خواسته اند و اینطور رفتار کرده اند.

درباره ی این انیمیشن زیبا باز هم حرف خواهم زد. در ادامه بخشهای دیگر را این پست را مطالعه کنید.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *